Menu Zavrieť

Do hry Disco Elysium prichádza hardcore režim

disco elysium art picture

Pre ostrieľaných RPG maniakov vyšiel ešte minulý rok veľmi zaujímavý titul Disco Elysium. Ak by však hra prišla niekomu ľahká, nech sa páči, môžete si ju znovu prejsť v hardcore móde.

Disco Elysium je hrou veľmi zvláštnou. Pokojne ju môžeme zaradiť do pomyselného šuplíka titulov, ktoré buď milujete alebo nenávidíte. Jednoducho nejde o RPG pre každého. Hlavným dôvodom je jednoznačne obrovský kopec rozhovorov, resp. textu. Snáď to nikto nevezmete, že je to mínus hry, to určite nie. Disco Elysium na rozprávaní celého príbehu v podstate stojí. Veď predsa pre nič za nič hra nedostala ocenenie za rozprávanie na The Game Awards 2019 (okrem ďalších samozrejme). Takže tento odstavec zakončíme tak, že pokiaľ máte radi dobrý príbeh, ktorý je bravúrne podaný, určite je táto hra pre vás.

Príbeh je skutočnou drámou, ktorá by si zaslúžila filmové spracovanie. Prebúdzate sa s poriadnou opicou a bolesťou hlavy. Ani za čerta si neviete spomenúť čo sa s vami dialo a čo ste vyvádzali minulú noc. Ako bonus k tomu všetkému ste detektív. Stále málo? To vôbec nie. Za pohostinstvom (krčmou) sa na strome hojdá obesenec. A keďže ste detektív vaša úloha je jasná. Vyjasniť si v hlave čo sa dialo s vami a potom zistiť kto je tá mŕtvola a čo sa udialo.

Ako už bolo spomenuté celá hra stojí na rozhovoroch. A ako v správnom RPG tomu zodpovedajú aj hrdinove schopnosti ako výrečnosť, charizma, autorita, vynaliezavosť a pod.

Keďže článok nemá slúžiť ako rozbor hry prejdeme k veci. Kto hru dohral, naskytla sa príležitosť pustiť sa do nej opäť. Autori zo ZA/UM pridali hardcore režim. Ten razantne mení hrateľnosť a veru poriadne sa zapotíme. Poďme si v bodoch vypísať čo všetko nás čaká a neminie.

Hlavné zmeny

  • Vyššia šanca zlyhania – narástla náročnosť k úspešnému dokončeniu prípadu. Znamená to, že sa v rozhovoroch ťažšie dopracujeme k informáciám, indíciám a pod.
  • Budeme chudobnejší – v praxi to znamená žalostne málo peňazí. Viac k tomu asi netreba dodávať.
  • Dvíhanie cien – Okrem toho, že budeme mať menej peňazí, ceny porastú. Ceny pôjdu hore hlavne za farmaceutické výrobky. To povedie k tomu, že sa nebudeme mať čím liečiť. Či už fyzické poškodenie alebo to psychické.
  • Cigarety a chlast – Tieto dve veci budú našimi najlepšími priateľmi. Budú pomáhať nášmu hrdinovi v tom, aby sa psychicky nezrútil. A to bude veľmi dôležité
  • Váž si čo máš – každá jedna vec, ktorú nájdeme resp. budeme vlastniť má cenu zlata
  • Opatrnejší prístup – ako sa hovorí dvakrát meraj a raz rež. Budeme nútení zapojiť viac mozgových závitov ako na pôvodnej obtiažnosti.

Tak to by sme mali. Ako vidíte, zahrať si znovu Disco Elysium sa určite oplatí. Zmien je viac než dosť a zážitok bude niekde úplne inde. Aby sme nezabudli s hardcore režimom sa do hry dostáva aj podpora širokouhlých obrazoviek, takže určite sa niekto z vás poteší aj tejto novinke.

Kto ešte hru nekúpil, odporúčame si ju zaobstarať teraz. Sú spustené výpredaje Lunar New Year či už na Steame alebo na GOGu. Vyjde vás to na 31,99€, čo je v celku primeraná suma za tak dobrú hru. Titul získal na The Game Awards 2019 štyri ocenenia a na Metacriticu má metascore na výbornej hodnote 91.

Zdroj: www.zaumstudio.com, www.vg247.com

Lajkni a zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

error

Pozdieľaj nás ďalej do sveta